‘Mekke’nin Fethi’ Gecesine; Büyük İlgi

Anadolu Gençlik Derneği Isparta Şubesi tarafından her yıl olduğu gibi bu yılda ‘Mekke’nin Fethi’ni kutlama programı yapıldı. Halk Eğitim Merkezi Salonunda gerçekleştirilen programa ilgi büyük oldu.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

  Isparta’da yılbaşı kutlamalarına ‘hayır’ diyen binlerce kişi, Mekke’nin fethedilişinin yıldönümü nedeniyle düzenlenen geceye katıldı. 6 Mart Caddesindeki Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda düzenlenen ve dün akşam saat 20.00’de başlayan programa Saadet Partisi İl Başkanı Cevat Gençay, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Akbulut, Partinin il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

AGD’DEN ‘FETİH GECESİ’ PROGRAMI

Isparta’da, yılbaşı kutlamalarına hayır kampanyası başlatan Anadolu Gençlik Derneği Müslümanların kutsal şehri Mekke’nin İslam ordusu tarafından fethedilişinin 1389. Yıl dönümü nedeniyle gece düzenledi. Yılbaşı kutlamalarına karşı olan binlerce Ispartalı, Halk Eğitim Merkezi Salonunda düzenlenen geceye koştular. Yaklaşık beşyüz kişinin katıldığı fetih gecesinde, Noel kutlamasının İslam’da yerinin olmadığına vurgu yapıldı.

AKÇİL; “BU KUTLU FETHİN

1389. YILDÖNÜMÜNÜ KUTLUYORUZ”

Söz konusu program; Kur’anı Kerim tilaveti ile başladı. Kur’anı Kerim okunmasının ardından programın açılış konuşmasını Anadolu Gençlik Derneği Isparta Şubesi Başkanı Ahmet Tahir Akçil yaptı. Başkan Akçil konuşmasında şunları söyledi; “Katılımlarınızdan ötürü hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Cenabı Allah, her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz “İnsanlığa Bir İnşirah Mekke’nin Fethi” programımızı hayırlara vesile kılsın. Cenabı Allah, bu salonda bulunan ve bulunmayan tüm kardeşlerimize inşirah versin, sıkıntılarını gidersin, göğüslerini genişletsin. Biz bir kardeşler topluluğuyuz. Bu salondakiler, bu salonda bulunmayanlar, 82 milyon Türkiye, 1 milyar 800 milyon tüm dünya Müslümanları, biz bir kardeşler topluluğuyuz. Aynı zamanda bu gezegende yaşayan 7 milyar 800 milyon insan, hepimiz aynı erkek ve kadının torunlarıyız. Hepimiz Hazreti Adem(as)’ın torunlarıyız.

“GENÇLERİMİZE YAKIŞAN

EN GÜZEL TAKI GÜZEL AHLAKTIR”

Mensubu olduğumuz İslam inancının dört temel prensibi vardır: Birincisi, bu dünya hayatı hepimiz için bir imtihandır. Bize düşen bu imtihanda hakkı hak bilip hakkın yanında yer almak, batılı batıl bilip batılın karşısında durmaktır. İkincisi, İslam vahiy dinidir, Allah yapısıdır, mükemmeldir, noksanı, eksiği yoktur. Üçüncüsü, İslam’ın eklemeye çıkarmaya ihtiyacı yoktur. İslam sentez kabul etmez. Ancak Müslümanların okumaya, öğrenmeye, anlamaya ihtiyaçları vardır. Dördüncüsü, İslam konuşulsun diye değil yaşanılsın diye indirilmiş bir dindir. Müslümanların İslam’ı yaşam gayretlerine cihat denir. Cihat, kan dökmek, savaş çıkarmak, bir yerleri işgal etmek değildir. Bilakis kan dökülmesin, barış olsun, işgaller olmasın diye gece gündüz çalışmaktır. Bizler, Müslüman olsun ya da olmasın tüm insanlara faydalı olmayı inancımızın gereği sayan bir topluluğuz. Biz inanıyoruz ki “insanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.” Bizler, Müslüman olsun ya da olmasın komşularımız açken tok yatmaktan ar eden bir topluluğuz. Biz inanıyoruz ki komşusu açken bile bile tok yatan, güzel bir ahlakla ahlaklanmamıştır. Yine biz inanıyoruz ki, buradaki gençlerimize yakışan en güzel takı güzel ahlaktır. Gencimizin süsü güzel ahlaktır. Ahlak, kendimiz için istediğimizi kardeşimiz için de istemektir. 

“DERNEĞİMİZ İÇİN SEVGİ KARDEŞLİĞİ

ÇOĞALTMAK EN ÖNEMLİ MESELEDİR”

 Ahlak, kendimiz için istemediğimizi kardeşimiz için de istememektir. Muhterem Hazirun, Anadolu Gençlik Derneğimiz, Güzel ahlakı kuşanmış, tüm insanlığın hayrına ve Cenabı Allah’ın rızasını kazanmaya çalışan bir nesil yetiştirmek için vardır. Anadolu Gençlik Derneğimiz kötülükleri, çirkinlikleri çoğaltmak için değil, iyilikleri, güzellikleri çoğaltmak için vardır. Bizim gündemimizde hak vardır, hakikat vardır, adalet vardır, merhamet vardır, vicdan vardır, iyilik vardır, güzellik vardır. Biz hem bu şehirde hem de tüm yeryüzünde iyi ve güzel, doğru ve faydalı ne iş varsa onların çoğalmasını istiyoruz. Anadolu Gençlik Derneğimiz için sevgi kardeşliği çoğaltmak gerçekten hassas bir meseledir. Biz kötülüklerin değil iyiliklerin, güzelliklerin ve hayrın yayılmasını istiyoruz. Muhterem Misafirlerimiz, Anadolu Gençlik Derneğimizin ilk günden beri geleneksel olarak kutladığı Mekke’nin Fethi Programı bu yıl da 81 şubemizde 600 kadar noktada icra edilmektedir. Bu programlardaki amacımız gençlerimize fetih şuurunu verebilmektir. Fetih, kalpleri Allah’a açmaktır ve birilerinin dediği gibi işgal yağma ya da talan değildir. Fetih, aklın hurafeden kurtulup hakikate açılmasıdır. Fetih, yönetimin zulümden kurtulup adalete açılmasıdır. Fetih, tabiatın yağma ve talandan kurtulup yaşamın devamına açılmasıdır. Diğer taraftan biz “eğlence” adı altında tüm dünya halklarına çirkinliklerin ve kötülüklerin dayatılmasına karşı tavır almanın gerekliliğine ve doğruluğuna inanıyoruz. Eğlencenin de sevincin de mutluluğun da meşru zeminde olması gerekir. Biz buna inanıyoruz. Diğer taraftan Anadolu Gençlik Derneği olarak geçtiğimiz Aralık ayı içerisinde tüm liselerde ve imam hatiplerde siyer-i nebi yarışması düzenledik. Gençlerimizin Efendimiz(sas)’in ahlakını, yaşamını, mücadelesini yakından tanımlarını hedefledik.

“AGD OLARAK ETKİNLİKLERİMİZ

TÜM HIZIYLA DEVAM EDECEKTİR”

Bu yarışmaya katılımlarından ve ilgilerinden ötürü hem lise öğrencileri ile hem de ortaokul öğrencileri ile haftalık sohbet programlarımız devam ediyor. Kitap kritikleri ve sinema günleri ve farklı sosyal etkinlikler bu çalışmaların içerisinde yer alıyor. Ayrıca genç kardeşlerimizin okul derslerine yardımcı oluyoruz. Her yıl düzenlediğimiz yaz etkinlikleri ve kış kamplarıyla yeni nesilleri Kur’an-ı Kerim ile buluşturuyoruz. Efendimiz (sas)’in hayatını daha yakından tanıma fırsatı veriyoruz. Yüzme, binicilik, tarihi mekânları ziyaret, sportif müsabakalar, çadır kampları gibi etkinlerle bu ortaokullu, liseli gençler arasında kardeşlik, merhamet, paylaşmak gibi temel değerlerimizin kuvvetlenmesine katkıda bulunuyoruz. Anadolu Gençlik Derneğimizin yükseköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine yönelik barınma ve burs imkânları sağlamaya devam ediyor. Ülkemizin tüm üniversitelerinde her kesimden gence ulaşmak ve onlara inancımızın temel değerlerini anlatmak için bütün gücümüzle çalışıyoruz. Bereketin ve helal lokmanın kapısı olan Ahilik ile ilgili birçok şubede konferanslarımız oldu. Aynı şekilde Helal Kazanç Seminerlerimizi birçok il merkezinde gerçekleştirdik. Şehitler Gecemiz, Sarıkamış Şehitlerini Anma Programlarımız, Çanakkale Şehitlerini Anma Programlarımız, Diyarbakır’ın Fethi Programımız, İstanbul’un Fethi Programımız, Kudüs Günü etkinliğimiz ülkemizin her köşesinden sağlanan katılımlarla en güzel şekilde önümüzdeki süreçte de gerçekleşecektir. Yine hanımefendilere yönelik haftalık sohbetlerimiz tüm ülke genelinde bine yakın noktada devam etmektedir. Temel değerlerimizin en güzel şekilde anlatıldığı ve ifade edildiği bölge ve şube eğitimlerimiz devam etmektedir. Ülke genelinde haftalık Şuur Derslerimiz devam etmektedir. Anadolu Gençlik Dergimiz, Genç İstikbal Dergimiz ve Keşif Dergisi yeni dönemde en güzel şekilde okuyucusuyla buluşmaya devam edecektir. MGV Yayınlarımız çok kaliteli kitapları kitapseverlerle buluşturmaya devam ediyor.. Muhterem Misafirlerimiz, Biz tüm içtenliğimizle inanıyoruz ki Anadolu Gençlik Derneği, dünyaya yeniden yön verecek gençlik kadrolarının harmanlandığı yerdir.

“KARDEŞLİK VE İYİNİN GELENEKTEN GELECEĞE TAŞINMASINDAKİ KÖPRÜ GÖREVİMİZ SÜRECEKTİR”

Dicle kenarındaki kuzulara kol kanat germek için, çorbasını komşusuyla paylaşmak için, kardeşlik anlayışıyla coğrafyamızı hak ve adalet ekseninde bir ve bütün tutmak için çalışmalarımız devam edecektir. Kendi zamanının tanıklığını yaparak kadim olan iyinin gelenekten geleceğe taşınmasındaki köprü görevimiz sürecektir. İçselleştirdiğimiz değerlerin yeryüzündeki tüm insanların hem birbirleriyle hem de evrenin var oluş gayesiyle barışık yaşamasının yegâne teminatı olduğuna bizim inancımız tamdır. Bu inançla yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara yardım etmeyi görev biliyoruz. Yardımlaşmayı ve paylaşmayı karakter edinmiş, verdikleri sözde duran; her türlü sıkıntılı durumda bile direnip sabreden; kendinin ve yakınlarının aleyhine olsa bile adaleti gözeten bir neslin inşası için çalışıyoruz. Programımıza katıldığınız için, Anadolu Gençlik Derneğimizin çalışmalarına destek olduğunuz için, bu gecede burada bulunarak bir tavrı en güzel şekilde ifade ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyor. Gecemiz hayırlara vesile olsun” dedi.

İLAHİLER İZLEYENLLERİ BÜYÜLEDİ…

Daha sonra programda Mekke’nin Fethi ile ilgili sinevizyon ve tiyatro gösterimi sunuldu. Programa konuşmacı olarak katılan İlhami Altıparmak ise yaptığı konuşmada; Mekke’nin Fethi ve fethin önemini anlattı. Program; Anadolu Gençlik Derneği kursiyer öğrencileri tarafından semazen gösterimi, söylenen ilahi ve marşlarla sona erdi. Programın sonunda; Anadolu Gençlik Derneği tarafından geçtiğimiz ay düzenlenen Siyer – i Nebi Yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

01 Oca 2020 - 13:13 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Isparta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Isparta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Isparta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Isparta Haber değil haberi geçen ajanstır.