Isparta'daki Büyükbaş Hayvanlar aşılanıyor

Tarım ve Ormancılık İl Müdürü Eyüp Adıgüzel, nayvanlarda İlkbahar Şap ve LSD Aşılama Programları uygulandığını açıkladı.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

İl Müdürü Güzel, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “ Isparta  İl  Tarım  ve  Orman  Müdürlüğü  olarak İlimizde  2020  Yılı  Hayvan Hastalıkları ile Mücadele  ve  Hayvan  Hareketleri  Kontrolü  Programı  kapsamında  15 Mayıs 2020  tarihine  kadar  devam  edecek  olan  İlkbahar  Şap  ve  LSD  Aşılama  Programları uygulanmaktadır. Bu  kapsamda  tüm  hayvancılık  işletmeleri  tek  tek  ziyaret  edilerek  şap  ve  sığırların Nodüler  Ekzantemi  LSD  hastalığına  karşı  koruyucu  aşılama  yapılacak,  aynı  zamanda buzağılara küpe takılarak kayıt altına alınacaktır. Şap  Hastalığı;  eskiden  beri  bilinen,  ülkeler  arası  canlı  hayvan  ve  hayvansal  ürün ticaretini  olumsuz  yönde  etkileyen,  büyük  ekonomik  kayıplara  neden  olan,  çift  tırnaklı hayvanların akut ve çok bulaşıcı viral bir hastalığıdır. Bu  hastalığa  sığır,  manda,  koyun  keçi  domuzların  yanında  yabani  çift  tırnaklı hayvanlarda  duyarlıdır.  Hastalıktan  korunmada  aşılama  çok  önemli  olduğundan,  yetiştiricilerimizin  2  aylıktan  büyük  tüm  büyükbaş  hayvanlarına  Şap  aşısını  mutlaka yaptırması gerekmektedir. Sığır  Nodüler  Ekzantemi  LSD  aşısı ise;  3  aylıktan  büyük tüm  büyükbaş  hayvanlara uygulanacaktır. Hastalık  büyükbaş  hayvanlara  sineklerle  bulaşan,  deride  nodül  ve  yumrularla karakterize edilen, et ve süt veriminde azalma yanı sıra damızlık değerinde düşme ile beraber ekonomik  kayıplara  neden  olan  ihbarı  mecburi  bir  durumdur.  Hayvanları  bu  hastalıktan korumanın en etkin yolu aşılama ve sineklerle mücadele etmektir. Ayrıca  büyükbaş  hayvan  sevklerinde  Veteriner  Sağlık  Raporu  almak  ve  buzağı desteğinden  yararlanmak  için  Şap  aşısı  ile  beraber  Sığır  Nodüler  Ekzantemi  Aşısı  şartı aranacağından yetiştiricilerimizin mutlaka çiçek aşısı yaptırmaları gerekmektedir. 5996 sayılı 'Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun 4. maddesi gereğince  yetiştiricilerin  hayvanlarını  aşılatmaları  zorunlu  olup  aksi  yönde  hareket  edenler hakkında ilgili kanuna muhalefetten 2020 yılı için işletme başına 13.934-TL idari para cezası uygulanması hükmü de yasada yer almaktadır. Yine  Şap  ve  LSD  aşılarından  herhangi  birinin  eksik  olması  durumunda  hayvanların sevklerine müsaade edilmeyecek ve veteriner sağlık raporu düzenlenmeyecektir.
Aşılama  programları,  Isparta  İl  Tarım  ve  Orman  Müdürlüğü  Hayvan  Sağlığı  ve Yetiştiriciliği  Şube  Müdürlüğü  koordinatörlüğünde  İl  ve  İlçe  Tarım  ve  Orman Müdürlüklerinde  görevli  Veteriner  Hekim  ve  Veteriner  Sağlık  Teknisyenlerince yürütülecektir. Yetiştiricilerimizin LSD ve Şap Aşılama Programına göstereceği ilgi İlimizde Şap ve LSD Hastalığı ile mücadelemizi kolaylaştırması açısından büyük önem arz etmektedir. Bu  bakımdan  yetiştiricilerimizin  mutlaka  hayvanlarına  aşı  yaptırmaları  ve  daha ayrıntılı  bilgi  almak  için  İl  ve  İlçe  Tarım  ve  Orman  Müdürlüklerine  müracaat  etmeleri gerekmektedir. Aşılama kampanyamız tüm yetiştiricilerimize hayırlı ve bereketli olsun” dedi.

04 Mar 2020 - 12:53 - GündemYorum yazarak Isparta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Isparta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Isparta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Isparta Haber değil haberi geçen ajanstır.