Milletvekili Cesur iktidara seslendi

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur Meclis Kürsüsünden iktidara seslendi: Temeli millet olan Cumhuriyetimizin zemininin tutkalı hukuk zedelenmemeli. Baroları böldük zedelemeye başladık. Aslında çoktan başlamıştı''dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur Meclis Kürsüsünden iktidara seslendi: Temeli millet olan Cumhuriyetimizin zemininin tutkalı hukuk zedelenmemeli. Baroları böldük zedelemeye başladık. Aslında çoktan başlamıştı''dedi.

TBMMnde bir konuşma yapan Aylin Cesur hukuk devletinin önemini anlattığı konuşmasında sık sık demokrasi vurgusu yaptı.

Konuşmasını geleceğe güvenle baktığımızı belirterek sürdüren Milletvekili Cesur güvence olarak gençleri gösterdi. Temelleri zedeleyecek olan bulanık sulardır birikir yığılır ve zedeler ama binaları tutan payandalar gibi yeni ve aydınlık dünyayla iç içe gençleri var bu Yüce milletin. Bakınız korkmuyorlar onlar diye belirten Cesurun devlet dersi niteliğindeki konuşmasının tam metni:

Türkiye Cumhuriyeti aydınlık ve çağı önceden görüp yakalayan bir lider ve onun etrafındaki yürekli inançlı ve kararlı bir grup vatanperverin arkasına çok büyük bir gücü alarak başardığı mucizenin adıdır.

Mucizedir çünkü içinden çıkıp geldiği şartlar bunu demem için uygundur. O büyük güç de milletin kendisidir milli iradedir.

Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletidir. Unutulmamalıdır ki Türkiye Cumhuriyeti sadece bir hukuk devleti değildir.

Osmanlı İmparatorluğunun içinden 26 devlet çıkmıştır. Biri Türkiye Cumhuriyetidir ve 1 tanedir. Halk aynıdır ülke aynıdır. Kurtuluş Savaşı olmuş halk kurtarılmış ve kurtarılan ülkenin milletinin kurduğu Cumhuriyet de artık çağdaş niteliği kazanmıştır.

Çağdaşlığı kazandıran da Cumhuriyetin hukukunun çağdaş olmasıdır. Bir Anayasa Devletidir ve ardından çıkardığı Medeni Kanunla kadını getirip koyduğu yerle de artık çağdaş bir Türkiye vardır.

Buraya büyük bedeller ödenerek gelinmiştir. Milletimiz getirmiştir buraya bizi bu asla unutulmamalıdır.

97 yıl boyunca da temel ölçümüz Büyük Atatürkün belirttiği gibi çağdaş uygarlık düzeyidir. Amaç TC vatandaşlarını çağdaş-demokratik bir devletin vatandaşı yapmaktır.

Cumhuriyetin hukuk kuralları koyduğu hedefe göre konmuştur. Daha iyi ve güzeli ararken hedeften şaşmadığımız süreçlerdeki büyük siyasi-sosyal-ekonomik anlamda gerçekleşen değişimler Türkiyeyi çağdaş bir devlet yapmıştır. Bu da her büyük yapı gibi bir temel gerektirmektedir ve bu temel sarsılmayacak kadar sağlamdır bu kafalarından boş hayaller geçirenler tarafından bilinirse maceralarla zaman kaybetmekten kurtulur.

Bugün burada tartışılan konular gibi gelip geçen iktidarlar veya demokrasi dışı zeminlerde yaşanan bunalımlar veya sonrası yaşanan ve maalesef bugünlerde yaşananlarla o günleri çağrıştıran ara rejim dönmelerinde de bu temel sarsılamamıştır sarsılmayacaktır.  Bu temel

Yasalar önünde eşitlik

Hukukun üstünlüğü

Din ve vicdan hürriyetini teminat altına alan laiklik

İşte bunlar Cumhuriyetimizin temelini oluşturur. Demokratik Cumhuriyetseniz bunların herhangi birinden vazgeçemezseniz.

Türkiye sizden önce de sorunları olan bir büyük memleket idi. Kurumlarıyla hukuk devletini işletiyordu. Kafkaslardan Ortadoğuya Balkanlara Rusyaya Ukrayna ve Orta Asyaya açılan bir kapı idi ve bu konumunun avantajlarını da iyi kullanarak bir dünya devleti olmuştu.

Yönü AB olan Türkiyesiz Avrupanın eksik olacağını iyi anlatan bir devletti. Türkiyenin Avrupa sayesinde var olmadığını menfaatlerimiz gereği AB üyeliğini istediğimizi de anlatmış idi Türkiye.

Türkiye dünyanın her yerindeki girişimcisi ve her yerde alıcı bulan Türk ürünleri ile özel sektörü ile önemli ekonomilerden biri idi. Tüm sıkıntılarına rağmen.

Gücünüzü iyi değerlendiremezseniz her şey deprem ve artçıları gibi alt üst olabiliyor.

Mevzu güven iklimidir. Bu da demokrasinizi işletebilmenizle mümkündür.

Bugün nasıl  Karar alacak bir hükümet var mı Milli iradenin girmediği-atanmış bakanlarla temsil kabiliyeti olmaz ki.

Bu haliyle anayasaya aykırı yeni yasalar yapmıyorsunuz sürekli burada Sadece TBMM değil maalesef birçok kurumu işleyemez haldedir bugün.

Oysa ki bu devlet bir kurumlar devletidir.

TBMMde Baroları da bölüp parçalamayı konuşuyoruz.

Tüm kesimlerin mutlu olacağı yeni ve köklü bir Anayasa değişikliğine ihtiyaç vardır. Bu gereklidir de. Bu demokrasimizin hayatta kalmasını sağlayacaktır.

Temeli millet olan Cumhuriyetimizin zemininin tutkalı hukuk zedelenmemeli. Baroları böldük zedelemeye başladık. Aslında çoktan başlamıştı da.

Temelleri zedeleyecek olan bulanık sulardır birikir yığılır ve zedeler ama binaları tutan payandalar gibi yeni ve aydınlık dünyayla bir gençleri var bu Yüce milletin. Bakınız korkmuyorlar onlar.

Gençler ah geleceğe kara kara bakan geleceğimiz nasıl da korkmuyorlar. İşte onlar o nedenle geleceğimiz diyoruz.

Marc-Aurelein bir sözü var diyor ki:

Avukatlığa sövmek saldırmak

Berrak ve tatlı bir kaynağın yanında durup Gürül gürül akan suya sövmeye saldırmaya benzer.

Bu sövmeler ve saldırılar

Pınarı çağlamaktan

Suları fışkırtmaktan geri bırakır mı

İçine çamur gübre atınız. Neye yarar

Çabucak onu dağıtacak gürül gürül akacaktır.

Geliniz çok geç olmadan siz tarihe demokrasiye rutubet bu günler de kara bir leke olarak geçmeden hep birlikte Parlamenter Sisteme dönelim. Size oy vermeyen milyonlar sizden bunu bekliyor. Kucaklayın onları da. Bu milletin her köşesindeki her kişisi için biz buradayız. Bunu bir kompleks haline de getirmemek lazımdır. 100 yıldır her şeyi deneyen ve demokrasiden vazgeçmeyen bir Türkiye vardır.

Ve bilinmelidir ki biz hedefimizi ve yolumuzu kaybetmeden barış içinde burada bu her bir karışında şehadet kokan bu vatan topraklarında yaşayacağız. Bundan şaşmazsak her zorluğu aşarız.

21 Tem 2020 - 12:10 - Gündem

ispartamhaber.com son bir ayda 65.230 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Isparta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Isparta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Isparta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Isparta Haber değil haberi geçen ajanstır.