Odyologlar atama bekliyor

Isparta Milletvekili Aylin Cesur, meslek gruplarının sorunlarını meclise taşımaya devam ediyor. Mimarlar Günü için mimarların karşılaştığı sorunları geçtiğimiz günlerde meclise taşıyan Cesur, bugün de sağlık alanında yetiştirilmiş işitme ve denge problemlerini tespit ve rehabilite eden odyologların atamaların yapılmadığını ve bunun da halk sağlığına yansıdığını dile getirerek, bu sorunun çözümü için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazılı soru önergesi verdi.

Isparta Milletvekili Aylin Cesur, meslek gruplarının sorunlarını meclise taşımaya devam ediyor. Mimarlar Günü için mimarların karşılaştığı sorunları geçtiğimiz günlerde meclise taşıyan Cesur, bugün de sağlık alanında yetiştirilmiş işitme ve denge problemlerini tespit ve rehabilite eden odyologların atamaların yapılmadığını ve bunun da halk sağlığına yansıdığını dile getirerek, bu sorunun çözümü için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazılı soru önergesi verdi.

TOPLAM 1754 ODYOLOJİ MEZUNU VAR, ANCAK YALNIZCA 221’İ ATANDI

Sağlık ve eğitim politikalarındaki sorunları sık sık dile getiren Cesur; “2019 yılı mezunları ile toplam 1754 odyolog var ve 2016-2019 döneminde mezunlar arasına katılacak 2813 odyolog adayı daha var. Yalnızca 221 odyolog devlet kurumlarına atanmış. Halihazırdaki odyolog istihdamı ile eğitim politikaları son derece tutarsız” dedi. Bu verilere henüz 2020 mezunları ve 2020’de Odyoloji bölümüne yerleşen öğrencilerin dahil olmadığını belirten Cesur, odyolog yetiştirme politikası ya da odyologlara yönelik istihdam politikası değişmediği sürece durumun daha da kötüleşeceğinin altını çizdi.

Yetiştirilmiş ancak sağlık alanında istihdam edilmeyen pek çok odyolog olduğuna dikkati çeken Cesur, Bakan Koca’ya 2020-2021 yılına ilişkin kamu personel alımında odyoloji bölümü mezunlarına tanınacak kadro miktarını ve odyolog istihdamını arttırmak için tıp alanındaki özel sektöre yönelik herhangi bir çalışma yürütülüp yürütülmediğini sordu.

HASTALAR GEREKEN ODYOLOJİK DEĞERLENDİRME VE REHABİLİTASYONDAN MAHRUM KALIYOR

Yeterli atamanın yapılmamasının hem odyologların hem de odyolojik desteğe ihtiyaç duyan özellikle başta çocuklar olmak üzere, her yaştan hastanın ihtiyacı olduğunu belirten Cesur, sağlık kurumlarda da bu talebi karşılayacak yeteri kadar odyolog bulunmadığını, pek çok hatalı ölçümün ve eksik teşhisin odyolog olmadığı için bu alanda daha sınırlı eğitimden geçmiş diğer sağlık personelince yapılması sonucu ortaya çıktığını söyledi. Özellikle yeni doğan ve çocuk bölümlerinde bu tetkiklerin sınırlı kalmasının ileride çocuklar üzerinde psikolojik ve sosyal travmalara sebep olabileceğine vurgu yapan Cesur, bu sorunun bir an önce çözümünü istedi.

 

İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur’un, cevaplandırmak üzere Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yönelttiği sorularının olduğu ve Meclis Başkanlığına sunduğu önergesinin tam metni:

 

 

 

Odyoloji lisans programı ülkemizde yürütülen işitme ve denge problemlerinin önlenmesi, tespit edilmesi ve rehabilite edilmesine yönelik yetkin personel yetiştirmek amacıyla lisans programı olarak açılmıştır. 2019 yılı mezunlarıyla birlikte toplam 1754 Odyolog bulunmaktadır üzerine 2020 mezunları eklendiğinde rakam daha da artacaktır. 2016-2019 yıllarında Odyoloji bölümüne yaklaşık 2813 öğrenci alınmıştır. Şimdiye kadar devlet kurumlarına atanan toplam odyolog sayısı ise yaklaşık 221 kişi ile kısıtlı kalmıştır. Odyologlar yasada belirtildiği üzere “İşitme, denge bozukluklarını tespit eden, rehabilite eden ve bu amaçlarla kullanılan cihazları belirleme” yetkisine sahip olan “tek” sağlık personelidir. Odyolog, hastalara gerekli Odyolojik testleri uygulayıp sonuçları yorumlayarak, işitme kaybı var olduğunu söylemekten öte Odyolojik tespit içinde hastada var olan işitsel disfonksiyonun ne olduğunu tespit etmekle yetkilidir.

 

Mevcut atamaların, ihtiyacı karşılayacak çoklukta öğrencinin yetiştirildiği, yakın gelecekte mezun olacak Odyoloji öğrencileri ve halihazırdaki mezun Odyologların istihdamını karşılayacak sayının çok çok altında kaldığı görülmektedir. Odyolojik tanısı konusunda en yetkili isim odyologlar olmasına rağmen yeterli atama yapılmamıştır. Mevcut atama sayıları öğrenci ve mezun olan odyologların istihdam problemine çare olamamakta ve bu durumdan dolayı hastalara gereken Odyolojik değerlendirme ve rehabilitasyondan mahrum kalmaktadır.

Bu anlamda;

2020-2021 yılına ilişkin kamu personel alımı kapsamında odyoloji bölümü mezunlarına tanınan kadro sayısı kaç olacaktır?

Hatalı ölçüme dayalı teşhis eksikliğinin özellikle çocuklarda yol açacağı psikolojik travmalar göz önünde tutulduğunda; yeni doğan ünitelerinde bu tetkiklerin sınırlı eğitimden geçmiş diğer sağlık personelince yapılması uygulanmasına devam edilecek midir?

Özel sektöre ait tıp kuruluşlarında odyolojiye ilişkin tetkiklerde odyometri bölümü mezunlarının istihdamının zorunlu tutulmasına ilişkin bir çalışma yürütülmekte midir?

İşitsel işlemleme bozukluğunun teşhisi, tedavisi ve rehabilitasyonu yapan kurum ve kuruluşlarda görev yapan Odyolog sayısı kaçtır?

10 Eki 2020 - 12:46 - Siyaset

ispartamhaber.com son bir ayda 94.883 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Isparta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Isparta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Isparta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Isparta Haber değil haberi geçen ajanstır.