Her birey 18 yaşına kadar çocuktur

Isparta Barosu Çocuk Hakları Komisyonu sorumlusu Yönetim Kurulu Üyesi Av.Arzu Elma Benli, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Isparta Barosu Çocuk Hakları Komisyonu sorumlusu Yönetim Kurulu Üyesi Av.Arzu Elma Benli, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Benli’nin açıklaması şöyle ‘’20 Kasım 1989 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda imzalanan Çocuk Hakları Sözleşmesi, toplam 196 ülke tarafından imzalanan en geniş katılımlı sözleşmedir. Aynı zamanda 20 Kasım, "Dünya Çocuk Hakları Günü" ilan edilmiştir. Ayrımsız tüm çocuklar için temel insan haklarını barındıran sözleşme, çocuklar adına yapılan tüm işlemlerde esas olarak çocuğun üstün yararını hedefleme yükümlülüğünü getirmiştir.

Çocuk hak mağduriyetleri dünyanın birçok yerinde artarak devam etmektedir. Ancak çocuk haklarının kapsamlı ve uluslararası anlaşmalarla güvence altına alınmış olmasına rağmen bu konuda dünya çapında istenilen düzeye ulaşılamamıştır. Çalıştırılan, sokakta yaşayan, dilendirilen, fiziksel-duygusal şiddete maruz kalan, savaş ve çatışma bölgelerinde yaşayan, tecavüze uğrayan, tacize maruz kalan, fuhuşa zorlanan, ayrımcılığa maruz kalan, yoksulluk ve açlık çeken, eğitimsiz kalan, sağlıksız çevrelerde yaşamak zorunda bırakılan vb hak ihlallerine maruz kalan çocuklar tüm dünyada varlığını sürdürmektedir.

Ülkemizde çocuk istismar ve ihmalleri noktasında yapılan tüm yasal düzenlemelere rağmen etkin sonuçlara ulaşılamamaktadır.

Çocuk adalet sisteminin fiilden çok faile odaklanması, çocuğun çevresi ile bir bütün şeklinde değerlendirilmesi ve bu kapsamda çocuğun ihtiyaçlarının dikkate alınması gerekliliği unutulmamalıdır. Yine aynı şekilde çocuk hakları göz ardı edilerek, geleneksel ihtiyaçlar olduğu öne çıkarılarak, çocuk istismarlarına gerekçe oluşturacak, kamuoyu algısının şekillendirilmesinden kaçınılmalıdır. Çocuklara yönelik eril ve cinsiyetçi dilden uzaklaşılması şarttır.

Devlet çocuğun korunmasını sağlama ve çocuk mağduriyetlerini önleme yolunda etkin bütüncül bir politika oluşturmalıdır. Çocuk hakları, kanunen veya ahlaki olarak dünya üzerindeki tüm çocukların doğuştan sahip olduğu; eğitim, sağlık, yaşama, barınma; fiziksel, psikolojik veya cinsel sömürüye karşı korunma gibi haklarının hepsini birden tanımlamakta kullanılan evrensel kavramdır. Bu bağlamda hakların kâğıt üzerinde kalmaması için çocuklar, aileler, öğretmenler gibi tüm paydaşlara da çocuk hakları konusunda farkındalık oluşturulması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin de altına imza attığı Çocuk Hakları Sözleşmesi'ne göre her birey 18 yaşına kadar çocuktur. Çocukların yaşamaya, eğitime, sağlıklı olmaya, seslerinin duyulmasına, kendilerine adilce davranılmasına hakları var!

Bu haklarla ilgili olarak ise ana–babanın rolü ve sorumluluğu; bunun ihmal edildiği durumlarda ise devletin rolü ve sorumluluğu vardır.

Isparta Barosu olarak çocuklara yönelik her türlü ihmalin, istismarın ve bunların meşrulaştırılmasına dönük düzenlemenin karşısında olacağımızı belirtir, evrensel değerlere yakışır çocuk hak ve özgürlüklerinin çocuğun üstün yararı çerçevesinde değerlendirildiği bir sistem için mücadele edeceğimizi ifade ederiz.’’ dedi

19 Kas 2020 - 19:22 - Gündem

ispartamhaber.com son bir ayda 87.728 kez ziyaret edildi.Yorum yazarak ISPARTAM HABER Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan ISPARTAM HABER hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler ISPARTAM HABER editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı ISPARTAM HABER değil haberi geçen ajanstır.