Isparta'da 25 Bin kişi yapılandırmaya başvurdu

Isparta Defterdarı Nazım Kaya, halen başvuruları devam eden borçların yapılandırılması uygulamasına şuana kadar 25 bin 659 kişinin başvurduğunu belirterek; “Bu başvuruların 22 bin 716’sını sonuçlandırdık” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Isparta Defterdarı Nazım Kaya, halen başvuruları devam eden borçların yapılandırılması uygulamasına şuana kadar 25 bin 659 kişinin başvurduğunu belirterek; “Bu başvuruların 22 bin 716’sını sonuçlandırdık” dedi.

Son yapılandırmanın oldukça önemli olduğunu zira, bu yapılandırmanın içinde önceki yapılandırmasını bozanları da kapsadığını ifade eden Isparta İl Defterdarı Nazım Kaya, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Malum olduğu üzere ülke olarak çok zor bir dönemden geçiyoruz. Pandemi nedeniyle ağır bir kayıp var. O açıdan devletimizin uygulamaya koyduğu bu yapılandırmanın son derece önemli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle, vergi borcu olan vatandaşlarımızın mutlaka yıl sonuna kadar bu yapılandırmadan yararlanmalarının kendi menfaatleri icabı olduğunu ifade etmek istiyorum.

17 Kasım 2020 tarihinde yürürlüğe giren 7256 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un vatandaşların kamuya olan borç yükünün azalmasını sağlayacaktır. Söz konusu Yapılandırma Kanunu kesinleşmiş borçlara ödeme kolaylığı getirmektedir.

Yapılandırılan borçların peşin veya ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde ayrıca indirimler yapılacak, Borçlar taksitler halinde ödenebilecek, borçların takibiyle ilgili vergi ihtilafları sonlandırılacak, Vergi Dairelerine ödenmesi gereken vergi ve diğer borçların faizi Yİ-ÜFE oranında yani yaklaşık %50 oranında azaltılıyor. Vergi aslına bağlı cezalar da tamamen siliniyor. Usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarında da indirim yapılıyor.

Borcun peşin ödenmesi halinde katsayı alınmadığı gibi tekrar indirim yapılıyor ve borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi halinde; Yİ-ÜFE oranında hesaplanan tutardan % 90 oranında, Yapılandırılan borcun Kanun kapsamındaki idari para cezalarından olması halinde ceza tutarından da ayrıca % 25 oranında indirim yapılıyor.

Taksitli ödeme seçeneğini tercih edenler; İsterlerse ilk taksit ödeme süresi içinde peşin ödeme yapabilir ve getirilen imkânlardan yararlanabilirler. İsterlerse birinci taksiti süresinde ödedikten sonra geri kalan taksitlerin tamamını ikinci taksit ödeme süresi içinde ödeyerek indirim imkânlarından yararlanabilirler. Bu durumda yapılandırma nedeniyle hesaplanan katsayı alınmayacağı gibi Yİ-ÜFE tutarından %50 oranında indirim yapılacak.

Yapılandırılan borcun Kanun kapsamındaki idari para cezalarından olması durumunda ceza tutarından %12,5 oranında indirim yapılacak. Yapılandırma Kanunu borçları 18 taksitte 36 aylık bir sürede ödeme imkânı veriyor. Gelir vergisi, kurumlar vergisi, motorlu taşıtlar vergisi, KDV, ÖTV gibi tüm vergiler bu Kanuna göre yapılandırılabilecek. Ayrıca, çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren trafik, nüfus, seçim, askerlik para cezaları, karayollarından usulsüz geçişler nedeniyle kesilen cezalar dahil idari para cezaları Kanun kapsamda yapılandırılabilecek. YURTKUR’dan kredi alan öğrencilerin, öğrenim ve katkı kredisi borçları ile çiftçilerimizin, işletmelerimizin ecrimisil borçları da bu Kanuna göre yapılandırılarak ödenebilecek” dedi.

Söz konusu Yapılandırma uygulamasının Isparta’daki durumunu da açıklayan Defterdar Kaya; “İlimizde şuana kadar borçların yapılandırması uygulamasına 25 bin 659 vatandaşımız başvurmuş durumdadır. Bu başvuruların 22 bin 716’sında dilekçeleri alındı ve başvuru işlemleri sonlandırılmış olup, 2 bin 943’ünün ise işlemleri devam etmektedir.

Bu yılki uygulamanın bir avantajı da, geçen yılki yapılandırmada taksitlerini ödeyemeyip bozanların da bu yapılandırmaya dahil edilmiş olmasıdır. Bilindiği gibi, geçen yılki yapılandırmada Isparta’da 28 bin 324 başvuru yapılmıştı” ifadelerini kullandı.

Kanunun 31 Ağustos 2020 tarihinden (bu tarih dâhil) önce tahakkuk ederek Kanunun yayımı tarihi itibarıyla kesinleşmiş olan ve bu tarih itibarıyla vadesi geldiği halde ödenmemiş olan ya da ödeme süresi henüz geçmemiş bulunan borçları kapsadığını belirten Defterdar Nazım Kaya, kanundan yararlanmak isteyenlerin, 31 Aralık 2020 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvuruda bulunmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

25 Ara 2020 - 14:27 - Gündem

ispartamhaber.com son bir ayda 51.628 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Isparta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Isparta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Isparta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Isparta Haber değil haberi geçen ajanstır.