AYLİN CESUR: CANIMIZ, KALBİMİZ EĞİRDİR GÖLÜMÜZ CAN ÇEKİŞİYOR

İYİ Parti Grubu adına TBMMde Türkiyenin büyüyen çevre sorunları ve Eğirdir Gölünde yaşanan sıkıntılar üzerine konuşan Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur Eğirdiri yeniden masaya yatırdı ve Meclis kürsüsünden gelin Eğirdir Gölünü kurtaralım çağrısı yaptı

Haber albümü için resme tıklayın

İYİ Parti Grubu adına TBMMde Türkiyenin büyüyen çevre sorunları ve Eğirdir Gölünde yaşanan sıkıntılar üzerine konuşan Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur Eğirdiri yeniden masaya yatırdı ve Meclis kürsüsünden gelin Eğirdir Gölünü kurtaralım çağrısı yaptı: Sorunların çözümü için çok uzaklara gidip olmadık senaryolar aramaya gerek yok dünyanın ortak tecrübesinden ve bilimden yararlanacaksınız kılavuzunuz bilim olacak. diye ekledi.

Devletlerin kendi egemenlik alanlarında çevre sağlık yoksulluk gibi dünyanın ortak sorunlarının çözümü için üzerine düşeni yapması gerektiğini söyleyen Cesur Buna uygun olarak parlamentolar da gerekli kanunları ve yasal düzenlemeleri yapmalılar bizim de burda yapmamız gereken bu dedi.

DOĞANIN DENGESİ BOZULURSA VATANDAŞIMIZA MALİYETİ YAŞAMSAL OLUR BORCUNUZU İKİ CİHANDA ÖDEYEMEZSİNİZ

Doğanın dengesi bozulursa geri getirilmesi zordur. Geç kalırsanız bunun vatandaşlarımıza maliyeti yaşamsal dünyaya borcunuz ise iki cihana sığmayacak kadar büyük olur ödeyemezsiniz diyen Cesur uluslararası kuruluşların ve büyük devletlerin çevre sorunları ile mücadele için kısa orta ve uzun vadeli politikalar oluşturduklarına dikkat çekti. Cesur bu tip politikaların oluşturulması için siyasi irade göstermenin ve dünyadaki gelişmeleri takip etmenin gerektiğini de söyledi.

CANIMIZ KALBİMİZ EĞİRDİR GÖLÜMÜZ CAN ÇEKİŞİYOR

Hortum görülmeyen şehirlerimizde hortumlar görülüyor dolu atakları fırtınalar seller sıklaşıyor kurak dönemler uzuyor ilçelerimizde illerimizde köylerimizde su sorunu yaşıyoruz derelerimiz köylerimiz kuruyor kimyasallarla kirleniyor ormanlarımız yanıyor siteler villalar inşaata ve ranta kurban ediliyor dedi.

Canımız kalbimiz Eğirdir Gölümüz de aynı şekilde can çekişiyor suları kirleniyor ve çekiliyor.

Türkiye Büyük Meclisinde Eğirdirli vatandaşlarımızın çırpınışlarını da defalarca dile getirdik diyen Cesur Dostlar alışverişte görülsün misali koca koca manşetlerle Eğirdirde dip temizliği yapılıyor. diye yanınıza 3-5 tane de araç aldınız ve Eğirdir Gölünü kurtarmaya gittiniz tam tersi gölün tabiatı var canlılara zarar verirsiniz. dedi.

YANI BAŞIMIZDA ÖRNEK OLARAK SUYUNUN YÜZDE DOKSANINI KAYBETMİŞ ARAL GÖLÜ VAR

Eğirdirin başına gelebilecekleri anlamak için dünyada Aral Gölü gibi bir örnek de olduğunu söyleyen Cesur Aral Gölünün dünyanın en büyük dördüncü tatlı su gölüyken suyunun 90ını kaybettiğini çok çok sonra Kazakistan ve Özbekistanın 2000lerin ortasından itibaren ciddi çabalarla gölün ancak bir kısmını kurtarabildiğini hatırlattı ve Eğer Eğirdir Gölü kurursa çevrede yaşam biter ve köylüler civardaki köyler kasabalar gölle beraber ölürler. dedi.

SİSTEMSİZ PLANSIZ ÇALIŞMALARLA EĞİRDİR GÖLÜMÜZÜ KURTARAMAYIZ

Eğirdir Gölünü kurtarmak için yapılanların yetersiz ve göstermelik olduğunu söyleyen Cesur Hidrolojik modelleme yapmanız lazım atık kontrolü yapmanız lazım Eğirdir Gölü özel hükümlerinin revize edilerek bir an önce uygulanması lazım. Göl kenarına göstermelik birkaç tane araç dikerek düzensiz sistemsiz bir basit dip temizliğiyle bu işin içinden çıkamayız Eğirdir Gölümüzü kurtaramayız tam tersi gölün tabiatı var canlılara zarar verirsiniz. dedi.

BİZE İNANMIYORSANIZ EĞİRDİRDEKİ VATANDAŞLARIMIZI BİLİM İNSANLARINI DİNLEYİN

Defalarca söyledik bize  inanmıyorsanız eğer vatandaşımız çırpınıyor Dr. Şehnaz Şener Su Ürünleri Müdürü diyor ki 30-40 yıl ömrü kaldı gölün. Ve bilim adamlarını dinleyin. Eğirdir ahalisi çırpınıyor onları dinleyin. Orada Mustafa Kemal Findos var Erol Kesici var hoca ve Sedat Karakoyun bağırıyor her gün bağırıyor Sedat hoca Eğirdir gölü gidiyor diye Bekir Sıtkı Esendiri Dr. Önder Yiğitbaşı hocayı dinleyin bana inanmıyorsanız onları dinleyin diyerek farklı kesimlerden insanların aynı çağrıda birleştiğine dikkat çekti.

KÜRESEL VİZYONU OLMAYAN YAMALARLA DEVR-İ İKTİDARINIZDA OLUŞMUŞ DELİKLERİ KAPATAMAZSINIZ

Çevre Ajansının kurulmasına dair bir torbada çevre vizyonuna sahip başka düzenleyici yasalar beklerdik. Maalesef vizyonsuz bir düzenlemeyle karşı karşıya kaldık. diyen Cesur: Küçük siyasi hesaplara ve usulsüzlüklere sıkışmış küresel vizyonu olmayan bu tip yamalarla devri-iktidarınızda oluşmuş delikleri kapatamazsınız.

Cesur çevre iklim değişikliği ile mücadele için eylülde Çinin 2060 itibariyle Japonya Güney Kore ve Güney Afrika ise 2050ye kadar karbon nötr olma hedefini duyurduğunu Avrupa Birliğininse uzun süredir 2050ye kadar karbon ayak izini sıfıra indirme politikası olduğunu Türkiyeninse böyle bir politika yokluğunda geriden topal koşan bir ülke konumunda kaldığını belirtti.

VATANDAŞA ZULMETMEYİN ARTIK

Vatandaşa zulmetmeyin artık. Öğrenciye emekliye yaşlıya doğaya zulmedilmesine izin vermeyin. diyen Cesur sözlerine Halide Ediple devam etti:

Halide Edip bir gün Demirci Efenin karşısına geçti dedi ki: Ahaliye çok zulmediyorsun niye Demirci Efe cevap verdi dedi ki: Ahaliyi yönetmek ya ilimle olur ya zulümle. Bende ilim yok.

BÜYÜK DEVLETSENİZ ÇEVREYİ KORUMAMIZ LAZIM

Aylin Cesur Büyük devletlere yakışır şekilde çevreyi korumamız lazım ama bunu kim yapacak

Biz İYİ Parti olarak geriden topal koşan bir Türkiye istemiyoruz. Dünyanın ve zamanın gereklerine uygun bilimle ve liyakatle hareket eden bir Türkiye istiyoruz. Türkiyeyi 21inci yüzyıla taşımaya kararlıyız ve Necip Fazılın dediği gibi: Vur kazmayı dağa Ferhat çoğu gitti azı kaldı

Konuşmasında Yirmi birinci yüzyılın önceki yüzyıllardan en önemli farkının devletlerin kendilerini doğanın üstünde değil doğayla uyumlu şekilde yeniden konumlandırması gereken bir dönem olduğunu belirten Cesur artık doğanın ve dünyanın gerçeklerinden kaçınamayacağı münferit olarak davranamayacağı bir döneme girildiğini de ekledi. Aylin Cesur devletlerin küreselleşmeyle gelen sorunların çözümü için kolektif olarak hareket etmesinin artık zorunlu olduğunu belirtti.

27 Ara 2020 - 16:46 - Isparta

ispartamhaber.com son bir ayda 51.628 kez ziyaret edildi.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Isparta Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Isparta Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Isparta Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Isparta Haber değil haberi geçen ajanstır.